نظر شما

لطفاً کدی که در عکس می بینید را وارد کنید :

 

سگ + شکلات = مسمومیت شدید و حتی مرگ برای سگ!!

اندازه فونت: Decrease font Enlarge font

مسمومیتی شایع در سگ ها، مسمومیت با شکلات است و متاسفانه حتی میزان کم آن نیز (بسته به نوع شکلات و نژاد و سن سگ و عواملی دیگر) میتواند کشنده باشد!

  این مسمومیت به دلیل وجود موادی از گروه آلکالوئید ها به نام "تئوبرومین" است که بر اعصاب و سیستم قلبی عروقی سگ اثر شدید سمی گذاشته و علایم مانند تشنج و پرش های عضلانی، افزایش ضربان و بی قراری و سایر علایم مسمومیت های عصبی را داراست.
البته عوارض محدود به تئوبرومین نبوده و مواد دیگری مثل کافئین و حتی مواد بسته بندی شکلات که احتمالاً همراه آن توسط سگ بلعیده شده هم بر حدت مسمومیت موثر است.

این مسمومیت بسته به نوع شکلات شدت های متفاوتی خواهد داشت و لازم به ذکر است که شکلات های شیری کمترین میزان تئوبرومین و شکلات های حاوی بکینگ پودر که اصطلاحاً بکینگی خوانده می شوند بیشترن میزان را دارند.
میزان 100 میلی گرم تئوبرومین و حتی کمتر در بعضی سگها می تواند کشنده باشد که این میزان بسته به جسه و سن و نژاد سگ و حتی شرایط فردی، می تواند متفاوت باشد.

 

اما اگر شکلات توسط سگ خورده شد چه کنیم !؟! :)

سعی کنید قبل از گذشت 2 الی 4 ساعت از خورده شدن شکلات توسط سگ، اون رو هرچه سریع تر به دامپزشک برسونید.
70% - 40% شکلات در این صورت با القای استفراق قابل برگشت است ولی کافی نیست، و حتما درمان حمایتی و نیز خوراندن مایعات برای رقیق کردن سم نیز لحاظ خواهد شد... .

پیشگیری مسلماً بهتر از درمان است، پس حتماً شکلات ها و کاکائو رو دور از دسترس سگ قرار دهید و به این مساله توجه کنید که سگ بویایی بسیار قوی داره و در صورت مخفی کردن شکلات در محلی که دسترسی فیزیکی به اون برای سگ ممکن باشه، حتماً پیدا خواهد شد!

* لازم به ذکر است شکلات های جایزه و سایر شکلاتهایی که در فروشگاه های استاندارد پت شاپ موجود هستند فاقد مواد مسمومیت زا برای سگ شماست و بحث ما مربوط به شکلات های رایج مورد استفاده انسان است! :)
 

تهیه و تنظیم: م. امیر گوهرشاهی


     

 


پوریا م.
21 February, 2012 02:02:58
avatar
بسیار مفید و جالب!
ممنون از شما
image
email ایمیل به دوست
سنجش مطلب
4.67
Powered By Behiran News builder